رفتن به محتوای اصلی
تا انتخابات
روز
ساعت
دقیقه

شما اینجا هستید

زنان روستایی نقش بسزایی در توسعه پایدار کشور دارند


25 مهر, 1398 - 12:42 -- banovan
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خبر داد:

زنان روستایی نقش بسزایی در توسعه پایدار کشور دارند

80% صنایع دستی توسط زنان روستایی تولید می شود که این موضوع بیانگر نقش بانوان روستایی در اقتصاد می باشد

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

ربیعی مدیر کل امور بانوان وخانواده در جلسه بررسی راهکارهای اشتغال بانوان روستایی ضمن عرض تبریک روز جهانی زنان روستایی ، به ظرفیتهای روستاهای استان در زمینه کشاورزی ، گردشگری ، صنایع دستی اشاره کرد وافزود : با توجه به اینکه زنان روستایی نقش بسزایی در بهبود رونق تولید ، ارتقاء امنیت غذایی ، توسعه روستایی، بهبود وضعیت کشاورزی ودر نهایت توسعه پایدار کشور دارند لذا آموزش وافزایش مهارتهای آنان از اولویتهای حوزه زنان محسوب می گردد .

وی اعلام کرد : بانوان روستایی عمدتاً در بخشهای کشاورزی وتولیدات زراعی ودامپروری وصنایع دستی فعالیت می کنند . به گونه ای که 40% تامین غذا در کشورهای در حال توسعه توسط زنان صورت می پذیرد وهمچنین 80% صنایع دستی توسط زنان روستایی تولید می شود که این موضوع بیانگر نقش بانوان روستایی در اقتصاد می باشد ولی به دلیل عدم وجود ساختار مناسب وهمچنین عدم ساماندهی مناسب این گروه از زنان ، علی رغم تلاشهای فراوان سهم مناسبی از در آمد را نمی توانند از آن خود نمایند .

وی بازنگری رویکرد سنتی وتوجه به رویکردهای نوین را در اشتغال بانوان روستایی مورد تاکید قرار داد وافزود با توجه به پتانسیل های مختلف استان در بخش کشاورزی ومحصولات باغی می بایست در عرصه صنایع تبدیلی  و فرآوری ، ورود جدی بعمل آید که تحقق این موضوع منجر به ایجاد اشتغال زایی برای خیل کثیری از افراد گردد .

ربیعی اظهار داشت استان قزوین از جاذبه های گردشگری روستایی بسیار بالایی برخوردار است که استفاده از این پتانسیل خصوصاً برای دختران وزنان روستایی می تواند فرصتهای شغلی زیادی  را ایجاد نماید .

مدیر کل امور بانوان وخانواده بیان داشت : می بایست بتوان با ایجاد زیرساختهای مناسب وحمایتهای لازم از ظرفیتهای زنان روستایی ، تحولی عظیم در حوزه اشتغال این گروه که نیمی از نیروی انسانی فعال در مناطق روستایی است ایجاد نمود .

ربیعی در پایان بیان داشت : علاوه بر راه اندازی بازارچه های موقت ودائم جهت عرضه وفروش محصولات تولیدی زنان روستائی ، می بایست با آموزش وتوانمند سازی لازم  در زمینه استفاده از فناوری های ارتباطی نوین به آنان ، ساز وکاری فراهم گردد تا زنان روستایی بتوانند محصولات خود را به بازارهای داخلی وخارجی عرضه نمایند تا در مجموع اشتغال زنان روستایی با تکمیل زنجیره وچرخه تولید تا فروش رونق یابد .